Martial Arts Wisdom



IKGA Lineage Chart




Chojun Miyagi
     |
     |
     |
Gogen Yamaguchi
     |
     |
     |
Goshi Yamaguchi
     |    
     |
     |__Kikuchi Hiromasa
     |     (Japan)
     |
     |__Masahiko Futawatari
     |     (Japan)
     |
     |__Shimotoku Mutsuo
     |     (Japan)
     |
     |__Masatoshi Yamaguchi
     |     (Japan)
     |
     |__Kihei Sakamoto
     |  (Gunma, Japan)
     |
     |__Ryuzo Watanabe
     |   (Brazil - South America Vice-President)
     |       | 
     |       |
     |       |__Miguel Yoshio Watanabe
     |       |    
     |       | 
     |       |__Sergio Yuzi Tanaka Beppu
     |       |    
     |       |
     |       |__Mitsuo Kiyohara
     |       |    
     |       |
     |       |__Jose Castro de Oliveira
     |       |          |
     |       |          |
     |       |          |__Aldemir Junglos
     |       |          |
     |       |          |
     |       |          |__Rosemeire de Oliveira
     |       |          |
     |       |          |
     |       |          |__Soraia Bernardes de Oliveira  
     |       |               
     |       |
     |       |__Aldemir Junglos
     |       |    
     |       | 
     |       |__Luis A. A. Kotsubo
     |       |    
     |       |
     |       |__Antonio Felipe da Silva
     |       |   
     |       |
     |       |__Jamil Padui
     |       |    
     |       | 
     |       |__Silvio R. M. Pena
     |       |
     |       |
     |       |__Alceu Cavalheiro Machado
     |       |     
     |       |
     |       |__Gonzalo Ramirez
     |            (Uruguay)
     |                |
     |                |
     |                |__Nelson Correa
     |                        |
     |                        |
     |                        |__Fernando Balsas
     |                        |
     |                        |
     |                        |__Pablo Balsas
     |
     |
     |__Paul Starling
     |  (Oceania Vice-President)
     |
     |__Alexandra Starling
     |   (Australia)
     |
     |__Iwan Pranatio
     |   (Australia)
     |
     |__Brian Mackie
     |   (Australia)
     |       |
     |       |
     |       |__Peter May
     |       |
     |       |
     |       |__Glen Aitken
     |       |
     |       |
     |       |_Ben Mettam 
     |       |
     |       |
     |       |__Don Heald
     |       |
     |       |
     |       |__Brigit Herrick
     |       |
     |       |
     |       |__Ricky Kaminski
     |
     |
     |__Bob Allan
     |   (Australia)
     |
     |__Alan Burdett
     |   (Australia)
     |
     |__Helmut Molders
     |   (Australia)
     |
     |__Greg Gunns
     |  (Australia)
     |
     |__Steve Colangelo
     |   (Australia)
     |
     |__Bernie Brogan
     |   (Australia)
     |
     |__Wayne Johnstone
     |   (Australia)
     |
     |__Mark Burton
     |   (Australia)
     |
     |__Phillip Chin Quan
     |   (Australia)
     |
     |__Trevor Lawler
     |   (Australia)
     |
     |__Noel Griffiths
     |   (Australia)
     |
     |__Hiroshi Fujimoto
     |   (New Zealand)
     |
     |__Ingo De Jong
     |  (European Vice-President) 
     |
     |__Horst Baumgürtel
     |   (Switzerland)
     |
     |__Erik Golowin
     |  (Switzerland)
     |       |
     |       |
     |       |__Fabio Bernasconi
     |       |
     |       |
     |       |__Walter Seeholzer 
     |       |
     |       |
     |       |__Matthias Lanzendörfer
     |       |
     |       |
     |       |__Markus Von Kaenel
     |
     | 
     |__Giancarlo Barbin
     |    (Italy) 
     |
     |__Ian McGarrity
     |   (England)
     | 
     |__Jan van den Dries
     |  (Netherlands)
     |
     |__Gerd Rebicek
     |   (Hungary)
     |
     |__Ghulam Mughal
     |   (Sweden)
     |
     |__Conny Ferm
     |   (Sweden)
     |
     |__Peter Brandon
     |  (African Vice-President)
     |       |
     |       |
     |       |__Peter Klipfel
     |
     |
     |__Pascual Esposito Escaida
     |     (Chile)
     |
     |__Stefan Alfredsson
     |   (Iceland)
     |
     |__A. A. Mohammadi
     |     (Iran)
     |
     |__Nooramed Dollo
     |   (Maurittis)
     |
     |__Suciu Gabriel
     |   (Romania)
     |
     |__Cornell Watson__
     |    (USA)         |
     |                  |
     |__Chieko Huse_____|__Johnpaul Williams
     |    (USA)
     |      |
     |______|__Brian Douglas
     |      |
     |      |
     |______|__Mark Douglas
     |
     |
     |__John Priegert
     |    (Canada)
     |        |
     |        |
     |        |__Ruth Stockey
     |        |  
     |        |
     |        |__Carol Rushworth
     |        |
     |        |
     |        |__Donna Gardecki
     |        |
     |        |
     |        |__Craig Vokey
     |        |
     |        |
     |        |__Dana Nawata
     |        | 
     |        |
     |        |__Azita Kanai
     |        |  
     |        |
     |        |__Raymond Fujino
     |        |
     |        |
     |        |__Gordon Mott
     |
     |
     |__Tan Oon Lye
       (Singapore)
            |
            |
            |__Seng Chee Kiong
            |
            |
            |__Laurent Low 
            |
            |
            |__Gamble Ng
            |   
            |
            |__Frankie Ong