Martial Arts Wisdom



IOGKF Lineage Chart



Chojun Miyagi_____________
    |                     |
    |                     |
    |                     |
Ei'ichi Miyazato    Ani'ichi Miyagi
    |                     |
    |                     |
    |_____________________|
    |
    |
    |__Morio Higaonna
            |
            |
            |__Yozo Ito
            |     (Kanagawa Ken)
            |
            |__Tomiaki Tadano
            |    (Tokyo) 
            |
            |__Tomonori Namiki
            |      (Tokyo)
            |
            |__Koichi Iwakawa
            |      (Tokyo)
            |
            |__Steven Bellamy
            |      (England)
            |       
            |__Kazuo Terauchi
            |      (Tokyo)
            |
            |__Tomoyuki Kato
            |    (Kanagawa Ken)
            |
            |__Kiyoyuki Otsuki
            |    (Miyagi Ken)
            |
            |__Yonekazu Uehara
            |
            |
            |__Fumihiro Uehara 
            |
            |
            |__Takeshi Kamimura
            |     
            |
            |__Ken Ogawa_____George Alexander
            |                   (USA)
            | 
            |__Isao Miyagi
            |
            |
            |__Yoshimori Shimabukuro
            |
            |
            |__Tetsuji Nakamura
            |     (Canada)
            |
            |__Iwao Abe
            |
            |
            |__Kenzo Nakagi
            |
            |
            |__Juichi Kokubo
            |    (Peru)
            |
            |__Hitomi Okada
            |
            |
            |__Takeyuki Kamimura
            |
            |
            |__Katsuya Yamashiro     
            |     (Okinawa)
            |
            |
            |__Jim Marinow
            |   (Canada)
            |
            |__Darryl Daguesse
            |    (Canada)
            |
            |__Mike Chinadi
            |    (Canada)
            |
            |__Dennis Meeking
            |    (Canada)
            |
            |__Genaro Liriano 
            |    (Canada)
            |
            |__Mike Peled
            |     (USA)
            |
            |__Mel Pralgo
            |     (USA)
            |
            |__Steve Krowitz
            |     (USA)
            |
            |__John Tronolone
            |     (USA)
            |
            |__Paul Myers
            |     (USA)
            |
            |__Carlos Martinez
            |     (USA)
            |
            |__Tom Whelan
            |     (USA)
            |
            |__Bill Meyers
            |     (USA) 
            |
            |__Sandy Meyers
            |     (USA)
            |
            |__Rodney Hu_____Rodney Hu Jr.
            |   (USA)     |
            |             |
            |             |__Eric Shingu  
            |             |
            |             |
            |             |__Bob Ulep
            |             |
            |             |
            |             |__Vern Terrell
            |  
            |
            |__Ramon Veras_____Rusty McMains
            |     (USA)
            |
            |__Paolo Francesco Spongia 
            |     (Italy)
            |
            |__Davide Incarbone
            |     (Italy)
            |
            |__Mario Falcone
            |    (Mexico)
            |
            |__Bobby R. Smith
            |    (Bermuda) 
            |
            |__Pedro Generoso Montero
            |   (Dominican Republic)
            |
            |__Victor Liriano 
            |   (Dominican Republic) 
            |
            |__Ricarte Rivera
            |   (Puerto Rico)
            |
            |__Juan Carlos Rodriguez
            |      (Argentina) 
            |           |
            |           |
            |           |__Ricardo Peirano
            |               (Sardegna)
            |
            |__Rodrigo Sepulveda                              
            |      (Chile)
            |
            |__Carlos Martinez Quiroz
            |        (Panama)
            |
            |__Victor de la Rosa
            |       (Peru)
            |
            |__Shunji Sudo
            |  (Venezuela)
            |
            |__Patrick Curinckx
            |    (Belgium)
            |
            |__Henrik Larsen
            |    (Denmark)
            |       |
            |       |
            |       |__Jan Bøgely
            |       |
            |       |
            |       |__Martin Bille Hansen
            |       |
            |       |
            |       |__Kim Kristiansen
            |       |
            |       |
            |       |__Torben Svensen
            |       |
            |       |
            |       |__Kim Poerksen 
            |       |
            |       |
            |       |__Bendt Andersen
            |       |
            |       |
            |       |__Dennis Knudsen
            |       |
            |       |
            |       |__Jan B. Clausen
            |       |
            |       |
            |       |__Thomas Vestergaard
            |       |
            |       |
            |       |__Jan Hansen
            | 
            |
	    |__George Andrews
	    |      (England)
	    |
            |__Ernie Molyneux
            |     (England)
            |
	    |__Roy Flatt
 	    |   (England)
  	    |
            |__Rob Wood
            |  (England)
            |
            |__Dennis Martin
            |   (England)
            |
            |__Bernard Cousin
            |     (France)
            |
            |__Harry de Spa
            |  (Netherlands) 
            |
            |__Ryszard Szczepanski
            |      (Poland)
            |
            |__George Monteiro
            |     (Portugal)
            |
            |__John Lambert
            |   (Scotland)
            |       |
            |       |
            |       |__Frank Sargent
            |       |
            |       |
            |       |__Callum Dick
            |       |
            |       |
            |       |__Jim Flannigan
            |    
            |
            |__Luis Nunes
            |    (Spain)
            |
            |__Bjorn Jonzon
            |   (Sweden)
            |
            |__Victor Grinevich
            |     (Belarus)
            |
            |__Paata Chelidize
            |     (Georgia)
            |
            |__Lam King Fung
            |   (Hong Kong)
            |
            |__Pervez B. Mistry
            |     (India)
            |
            |__Leon Pantenovitch
            |     (Isreal)
            |
            |__Karmenov Amangeldi 
            |   (Kazakhstan)
            |
            |__Jubanov Sanjar
            |   (Kazakhstan)
            |
            |__Ch'ng Chin Leong (Michael)
            |    (Malaysia)
            |
            |__Viktor Panastuk
            |    (Moldova)
            |
            |__Alexander Filimonov
            |      (Russia)
            |
            |__Igor Kim
            |  (Tadjikistan)
            |
            |__Faith Ince
            |   (Turkey)
            |
            |__Alexandre Grishniakov
            |      (Ukraine)
            |
            |__Filomeno Fialho
            |     (Angola)
            |
            |__Hennie de Vries
            |    (Namibia)
            |
            |__Bakkies Laubscher
            |    (South Africa)
            |
            |__James Rousseau
            |  (South Africa)
            | 
            |__Hugh St. John Thompson
            |     (South Africa)
            |
            |__Ken Roberts
            |  (New Zealand)
            |
            |__Nigel Thomas
            |  (New Zealand)
            |
            |__Brian McGhie
            |  (New Zealand)
            |
            |__Dennis May
            |  (New Zealand)
            |
            |__Blair Kennedy
            |  (New Zealand)
            |
            |__John Jarvis
            |  (New Zealand)
            |
            |__Terry Hill
            |  (New Zealand)
            |
            |__Rajesh Ravji
            |  (New Zealand)
            |       |
            |       |
            |       |__David Croxford
            |       |
            |       |
            |       |__Maree Mahoney
            |
            |
            |__Gretar Orn Halldorsson 
            |       (Iceland)
            |
            |__Ernie Brennecke
            |      (USA)
            |
            |__Mark Bishop___Rick Woodhams
            |                    |   
            |                    |
            |                    |__Dave Morris
            |                    |
            |                    |
            |                    |__Mike Clark
            |                    | 
            |                    | 
            |                    |__Neil Nutburn
            |                    |
            |                    | 
            |                    |__Terry Foster
            |                    | 
            |                    |
            |                    |__Ted Shaw
            |                    | 
            |                    |
            |                    |__Gary Royal
            |                    |
            |                    |  
            |                    |__Dave Crawford
            |
            |
            |__Franco Sanguinetti
            |      (USA)
            |
            |__John S. O'Hara
            |      (USA)
            |        |
            |        |
            |__Steven R. Wilson
            |      (USA)
            |        |
            |        |
            |        |__Gabe Wolcott
            |        |
            |        |
            |        |__Jared Bouchard
            |        |
            |        |
            |        |__Philip LoBue_____Chris Sanchez
            |
            |
            |__Peter Lembke
                (Germany)