Martial Arts Wisdom



Jundokan Lineage Chart



 
 
Chojun Miyagi_______________
    |                       |
    |                       |
    |                       |
Ei'ichi Miyazato_______Teruo Chinen
    |             (Jundokan International)
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Rick Fencl
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Brian Alexander
    |                       |   (Canada)
    |                       |      |
    |                       |      |__Ulrich Deinert
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Peggy Higgins 
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Les Linton 
    |                       |
    |                       |      
    |                       |
    |                       |__Kevin Hefner
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Randy Edwards
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Theo Johnson
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Lee Wright 
    |                       | 
    |                       |
    |                       |__Jim Pounds
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Theresa Herrera-Pounds
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Greg Dorr
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Ted Davis
    |                       |
    |                       |
    |                       |__James Prouty 
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Paul Zamaitas
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Dong Tran
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Scott Hartner
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Paul Sweetow
    |                       |
    |                       |
    |                       |__John Lowrie  
    |                       |   (Canada)
    |                       |
    |                       |__Mary Roe
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Charlie Wiles 
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Paul Sweetow
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Ron Gaeta
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Herbert Allen
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Steve Dunn
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Mary Loucks
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Mark Loucks
    |                       | 
    |                       |
    |                       |__Bob Davis 
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Raymond Richardson
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__Tom Peck
    |                       |      |
    |                       |      |
    |                       |      |__John Roy
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Clinton Streifling
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Bruce McDavis
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Jose Campos
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Laurie Scott
    |                       |  (New Zealand) 
    |                       |       |
    |                       |       |__Bob Alexander
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Brendan Murray
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Peter Miller
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Brian Kean
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Tuari Dawson  
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Allan Kibblewhite
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Peter McIntyre
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Mase Ramsay
    |                       |       |
    |                       |       |
    |                       |       |__Mark Jackson
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Luis Morales
    |                       |
    |                       |
    |                       |__Angel M. Cruz 
    |                       |  (Puerto Rico)
    |                       |
    |                       |__Aubrey Pieterse
    |                       |  (South Africa)
    |                       |
    |                       |__Morne' Fourie
    |                          (South Africa) 
    |
    |
    |__Ani'ichi Miyagi 
    |        |
    |        |
    |        |          
    |__Morio Higaonna__
    |    (IOGKF)      |
    |                  |   
    |                  |
    |_______________Mark Bishop___Rick Woodhams
    |                                   |   
    |                                   |
    |                                   |__Dave Morris
    |                                           |
    |                                           |
    |                                           |__Mike Clark
    |                                           | 
    |                                           | 
    |                                           |__Neil Nutburn
    |                                           |
    |                                           | 
    |                                           |__Terry Foster
    |                                           | 
    |                                           |
    |                                           |__Ted Shaw
    |                                           | 
    |                                           |
    |                                           |__Gary Royal
    |                                           |
    |                                           |  
    |                                           |__Dave Crawford
    |
    |
    |__Ko Uehara_____________Yonekazu Uehara
    |                     |
    |                     |
    |                     |__Hatsuyoshi Fuchigami
    |                     |
    |                     |   
    |                     |__Takeshi Kamimura
    |                     |
    |                     |
    |                     |__Rinsei Teruya
    |                     |
    |                     |
    |                     |__Denmei Gushiken
    |                     |
    |                     |
    |                     |________
    |                              |
    |                              |
    |                              |
    |__Masafumi Suzuki________Kim-Hung Wong_____Hing Poon Chan
    |   (Seibukan)          |  (Hong Kong)
    |                       |
    |                       |__Ceasar Takeshi
    |                       | 
    |                       |
    |                       |__K K Lee_____Gerry Manno
    |                       | (Kuge Kai)
    |                       |
    |                       |__Brian Gallon
    |                       |  (Nippon Seibukan Australia)
    |                       |  
    |                       |__Hiroyasu Kobayashi
    |                         (Nippon Seibukan USA)
    |                               |
    |                               |
    |                               |__Stephen Boardway
    |
    |__Ryosei Aragaki
    |
    |
    |
    |__Kuniyuki Kai
    | NIPPON BUDOIN SEIBUKAN
    |   (Nebeoka)
    |
    |__Ron Yamanaka
    |    (YKKF)      
    |                    
    |__Nanko Minei
    |
    |
    |__Kei Miyagi
    |      |
    |      |
    |      |__Osamu Nakamura
    |      |
    |      |
    |      |__Tadashi Nakamura
    |           (Seido Juku) 
    |
    |
    |__Seikichi Kinjo 
    |
    |
    |__Tsuneo Arasaki 
    |
    |
    |__Haruo Kochi 
    |
    |
    |__Ken'ichi Kanari        
    |
    |
    |__Koei Teruya
    |
    |
    |__Saburo Higa
    |
    |
    |__Shinko Shikiya
    |
    |
    |__Keikichi Nakasone
    |
    |
    |__Yoshishige Omine
    |
    |
    |__Tetsunosuke Yasuda
    |
    |
    |__Shin'ichi Iribe
    |
    |
    |__Yoshio Hichiya
    |
    |
    |__Yasuhide Makishi
    |
    |
    |__Sutayachi Matayoshi
    |
    |
    |__Akihiko Suzuki
    |    (Kyoto)
    |
    |__Ryoichi Onaga
    |    (Spain)
    |  
    |__Jaime Sequeira Pereira
    |    (Portugal)
    |
    |__Zenei Oshiro
    |    (France)
    |
    |__Yoroi Nakada
    |
    |
    |__Richard Barrett__
    |    (England)      |
    |                   |
    |__Bob Honiball_____|__John Warne
    |    (England)
    |
    |__Chuck Merriman
    |        |
    |        |
    |        |__Louis Neglia
    |        |
    |        |
    |        |__Bob Sparks
    |        |
    |        |
    |        |__Bruce Barton
    |        |
    |        |
    |        |__Ron Martin
    |        |
    |        |
    |        |__Alberto Pena
    |        |
    |        |
    |        |__Don "The Dragon" Wilson
    |        |
    |        |
    |        |__Domingo Llanos
    |
    |
    |________________________
    |                        |
    |                        |
    |                        |
    |__Larry Pickel_____Glenn Keeney
    |                |   (Komakai)
    |                |       |
    |                |       | 
    |                |       |
    |                |__Larry Davenport_____Mike Atkisson
    |                                    |
    |                                    |
    |                                    |__Mikel Fulk 
    |
    |
    |__Rony Kluger
    |   (Isreal)
    |
    |__Tony Foster
    |  (New Zealand)
    |
    |__Buddy Govender
    |  (South Africa)
    |         |
    |         |
    |         |__Chantal Govender
    |         |
    |         |
    |         |__Mark Appollos
    |         |
    |         |
    |         |__Emlyn Collins
    |
    |
    |__Nantabu C. Bomani
         (Tanzania)